Rzymskokatolicka Parafia

w Tuszynie

Tuszyn, dn. 31 maja 2020 roku

Zesłanie Ducha Świętego

1. W dzisiejszą Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Na zakończenie każdej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i dziesiątka różańca świętego z SUPLIKACJĄ w intencji Ojczyzny oraz oddalenie pandemii, suszy, głodu, ognia i wojny. Dziś o godz. 13:00 Rocznica Pierwszej Komunii Świętej dla dzieci z klasy IV A. Po Mszy Świętej wieczornej ostatnie nabożeństwo majowe, od jutra, 1 czerwca rozpoczną się nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do uczestnictwa w nich, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.
  2. Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca, tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele. Tego dnia Msze Święte o godz. 17:00; 17:30 i 18:00. Jutro obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zapraszamy dzieci z rodzicami do kościoła na Msze Święte, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.
  3. W Pierwszą Środę Miesiąca zapraszamy na nabożeństwo do Świętego Józefa po Mszy Świętej wieczornej, które będzie połączone z nabożeństwem czerwcowym. Będziemy się modlić do św. Józefa za naszą Ojczyznę, za małżeństwa i rodziny, aby były Bogiem silne, o chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży, o jak najszybsze oddalenie pandemii, o zniesienie wszystkich zakazów nałożonych na Kościół, o deszcz, o oddalenie suszy, głodu ognia i wojny oraz we wszystkich intencjach polecanych przez wstawiennictwo św. Józefa. Na zakończenie odmówimy Akt zawierzenia świętemu Józefowi nas samych i naszych rodzin.
  4. W Pierwszy Czwartek Miesiąca, 4 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej archidiecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.
  5. W Pierwszy Piątek Miesiąca spowiedź na każdej Mszy Świętej. Komunię Świętą dla chorych w domu prosimy zgłosić telefonicznie.
  6. W Pierwszą Sobotę Miesiąca, o godz. 16:45 różaniec i medytacja, o 17:30 Msza Święta w intencji wynagrodzenia zniewag i niewdzięczności Niepokalanemu Sercu Maryi.
  7. W sobotę przypada też 10. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.
  8. W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Najświętszej Trójcy. Jest to pierwsza niedziela miesiąca i zbiorka ofiar na tacę gospodarczą.
  9. W tym tygodniu wspominamy: 3 VI – św. Karola Lwangę i jego towarzyszy (†1886), męczenników z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa; 5 VI – św. Bonifacego (673-754), biskupa i męczennika, benedyktyna, wielkiego misjonarza i apostoła Niemiec.
  10. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i całego tygodnia oraz darów Ducha Świętego.

Akt zawierzenia siebie i świata Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,

który objawiłeś swoją miłość

w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,

i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,

Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.

Pochyl się nad nami grzesznymi,

ulecz naszą słabość,

przezwycięż wszelkie zło,

pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi

doświadczyć Twojego miłosierdzia,

aby w Tobie, trójjedyny Boże,

zawsze odnajdywali źródło nadziei.

Ojcze przedwieczny,

dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,

miej miłosierdzie dla nas i całego świata!

Amen.

Św. Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002

Modlitwa oddania się Św. Józefowi

Święty Józefie, moc Twej modlitwy sprawia, że najtrudniejsze sprawy Tobie powierzone, stają się łatwe do rozwiązania. Błagamy Cię więc, wejrzyj na nasze obecne potrzeby, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas niebezpieczeństwo nam grożące, weź pod swoją opiekę wszystko, co twojej przemożnej opiece polecamy. Okaż nam, Święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twoimi wiernymi czcicielami. Amen.

Święty Boże, Święty mocny,

Święty a Nieśmiertelny

Zmiłuj się nad nami...

Od powietrza, głodu, ognia i wojny