Rzymskokatolicka Parafia

w Tuszynie

Tuszyn, dn. 19 styczeń 2020 roku

2 Niedziela Zwykła

1. W Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie.
  2. Dziś o godz. 15:00 spotkanie opłatkowe dla Żywej Róży
  3. We wtorek, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w środę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do domu Ojca. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia św. i serdeczna pamięć. Naszych drogich dziadków i nasze rodziny polecimy Matce Bożej Nieustającej Pomocy w środę podczas nowenny
  4. W święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, przypadające w sobotę, 25 stycznia, prośmy o łaskę, aby Pan również nas zechciał nawrócić. Tego nawrócenia potrzebujemy na co dzień. Jak Święty Paweł powinniśmy stać się narzędziem Bożym, a wpatrując się w jego wspaniały wzór, powinniśmy kroczyć wiernie po drogach wiary.
  5. W przyszłą niedzielę, 26 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych oraz Dzień Islamu. Prośmy tego dnia o właściwą opiekę dla wszystkich chorujących w świecie na tę nieuleczalną chorobę, a także o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z miłością i zrozumieniem.
  6. W poniedziałek i piątek Msze Święte o godz. 7:00 w pozostałe dni o godz. 17:30 i 18:00
  7. W tym tygodniu patronują nam: 21 I – św. Agnieszka, dziewica i męczennica, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku; 24 I – św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej.
  8. Na główne drzwi wejściowe do kościoła i boczne oraz drzwi wahadłowe zostały założone siłowniki samozamykające drzwi, których koszt wyniósł 2000 zł.

Plan kolędy od 20 – do 25 stycznia 2020 roku

Poniedziałek, 20 stycznia; ks. Proboszcz od godz. 15:00 – Pułaskiego, Kościuszki, Bema

ks. Karol od godz. 15:00 – Poniatowskiego, Skłodowskiej

Wtorek, 21 stycznia; ks. Proboszcz od godz. 15:00 – Chrobrego, Skargi,

ks. Karol od godz. 15:00 – Kozietulskiego, Narutowicza

Środa, 22 stycznia; ks. Proboszcz od godz. 14:00 – Łokietka, Kazimierza Wielkiego

ks. Karol, od godz. 15:00 – Karłowicza, Sobieskiego, Paderewskiego

Czwartek, 23 stycznia; Ks. Proboszcz: od godz. 15:00 - Zygmunta Starego, Batorego

Ks. Karol od godz. 15:00 – Poddębina-od końca do Pabianickiej

Piątek, 24 stycznia; Ks. Tadeusz, od godz. 15:00 - Bądzyń: ul. Brzóski, Nadrzeczna
i Stanisławowska
; z ulic przyległych do ul. Stanisławowskiej prosimy zgłosić kolędę.

Ks. Karol, od godz. 14:30ks. Ściegiennego i Niedas Trzciniec

sobota, 25 stycznia od godz. 9:00 – Zofiówka, ul. Główna – cała, jeden ksiądz będzie odwiedzał rodziny od początku drugi od końca ulicy; z ulic przyległych do ul. Głównej prosimy zgłosić kolędę; Telefon: 797 591 762

Serdecznie prosimy o podwózkę po kolędzie w Zofiówce oraz na ulicy Stanisławowskiej, Brzóski i Poddębina

Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.

Tuszyn, dn.12 stycznia 2020 roku

Niedziela Chrztu Pańskiego

1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tzw. okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa Boga Ojca o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.
  2. Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich.
  3. Dziś w niedzielę, 12 stycznia, zapraszamy na koncert kolęd przy żłóbku. Wystąpią: Chór Parafialny CHRYSTOFOROS i schola dziecięca ARKA. Koncert rozpocznie się bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej.
  4. W piątek, 17 stycznia, obchodzimy Dzień Judaizmu. Spróbujmy tego dnia szczególnie sięgnąć po Pismo Święte, aby tam szukać wspólnych korzeni naszej wiary i uczyć się od Abrahama, jak bez reszty zaufać Panu Bogu.
  5. W dniach od 18 do 25 stycznia w Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Powszechnej”, gdyż w tym samym czasie podejmują ją wszystkie Kościoły chrześcijańskie. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby każdego dnia wypełniać polecenie Pana Jezusa, abyśmy byli jedno. Nasza osobista komunia z Panem Bogiem musi przekładać się na relacje z bliźnimi, zwłaszcza z braćmi w tej samej wierze. W to wielkie nawoływanie Kościoła do jedności włączmy także nasze osobiste modlitwy.
  6. W przyszłą niedzielę 19 stycznia o godz. 15:00 spotkanie opłatkowe dla Żywej Róży
  7. Prosimy o zgłoszenie się osoby, która zapewniłaby transport i podwózkę na kolędę w Zofiówce, Bądzyniu, na ul. Ks. Ściegiennego i Niedes Trzciniec.

Plan kolędy od 13 do 18 stycznia 2020 roku

Poniedziałek, 13 stycznia: ks. Proboszcz od godz. 15:00 – Wąska; 17:30 - Południowa

ks. Karol od godz. 15:00 – Leśna; 18:00 - Słoneczna

Wtorek, 14 stycznia ks. Proboszcz od godz. 15:00 – Moniuszki;

ks. Karol od godz. 15:00 - Szymanowskiego

Środa, 15 stycznia,

ks. Proboszcz od godz. 15:00 – Sowińskiego, Lelewela, Jana Pawła II nr 77 i 79

ks. Karol, od godz. 15:00 - Chłopickiego